آشنایی با ویژگی‌های کاربردی سنگ مرمریت

آشنایی با ویژگی‌های کاربردی سنگ مرمریت

آشنایی با ویژگی‌های کاربردی سنگ مرمریت

  • تاریخ

سنگ مرمریت یا همان ماربل، از تراکم رسوبات کربنات کلسیم یا آرگونیت تکمیل می‌شود. سنگ‌های مرمریت جز سنگ‌های رسوبی شیمیایی می‌باشند و اغلب از جلبک ها، مرجان‌ها و رسوبات کلیست دریا در اثر تغییرات شیمایی تشکیل می‌شوند، یا در اثر تغییر شیل‌ها و پلانکتون‌ها تشکیل شده اند. بعضی اوقات فسیل هایی در بافت این سنگ‌ها یافت می‌شود که به دو گروه سنگ آهکی متراکم و سنگ آهکی فسیل دار تقسیم بندی می‌شوند که بافت این نوع سنگ‌ها شکری ریز تا متوسط می‌باشد.
سنگ‌های مرمریت نسبت به سنگ‌های تراورتن و لایم استون تخلخل کمتری دارند ولی نسبت به گرانیت‌ها و مرمر‌ها تخلخل بیشتری دارند. بدون تخلخل و نفوذ پذیری کم مرمریت‌ها نسبت به تراورتن ها، آب کمتری به خود جذب می‌کنند. یعنی رزین و ماستیک کمتری مصرف می‌کنند. به خاطر دلایل بالا مرمریت خاصیت چسبندگی کمتری نسبت به تراورتن‌ها دارند یعنی دوغاب و سیمان کمتری واردشان می‌شود و چسبندگی آن‌ها به نمای ساختمان کمتر می‌شود. این نوع سنگ‌ها برای استفاده در نما‌های ساختمانی در ارتفاع بلند مناسب نیستند.
به خاطر دلایل ذکر شده برای نصب سنگ‌های مرمریت از روش نصب خشک یا اسکوپ کردن استفاده می‌شود. رنگ سنگ‌های مرمریت عموما سفید است ولی به دلیل وجود کانی‌های رنگی، آن‌ها در رنگ‌های دیگری نیز یافت می‌شوند. سنگ‌های مرمریت نسبت به سنگ‌های تراورتن از تراکم بیشتری برخوردار هستند و کانی‌های تشکیل دهنده آن‌ها دارای چگالی نسبتا زیادی هستند به همین خاطر این نوع سنگ‌ها وزن مخصوص زیادی دارند. در بین انواع مرمریت‌های مورد فرآوری قرار گرفته در سنگبری نپال، می‌توان به مرمریت رویال شهرکرد و همچنین مرمریت مشکی دهبید اشاره کرد. شما می‌توانید جهت دریافت قیمت مرمریت مشکی دهبید در اصفهان با ما در تماس باشید.
سنگ‌های مرمریت به خاطر مصرف سگمنت کمتر، مصرف لقمه ساب کمتر و قابلیت شکستگی که دارند از قیمت تمام شده نسبتا کمتری در مقایسه با گرانیت‌ها برخوردارند. از انواع سنگ‌های مرمریتی که در کشورمان تولید می‌شود، می‌توان به: مرمریت جوشقان، سنگ دهبید فارس، مرمریت خوبسنگان، مرمریت چهرک بونات، مرمریت هرسین، مرمریت نجف آباد، مرمریت بابا حیدر، آهک پلاژیک و مرمریت گاو نشان اشاره کرد. ذخائر این نوع سنگ در کشورمان 165 میلیون تن می‌رسد که نسبت به ذخایر مرمریت ایتالیا و ترکیه بیشتر است.
 

اشتراک گذاری این مطلب:

فرم ارسال نظر

دسته بندی اخبار و مقالات