تاثیر آلودگی هوا بر نمای بیرون ساختمان

تاثیر آلودگی هوا بر نمای بیرون ساختمان

تاثیر آلودگی هوا بر نمای بیرون ساختمان

  • تاریخ

آلودگی هوا بر سنگ نما مانع از آن می‌شود که نمای ساختمان زیبایی خود را به نمایش بگذارد. برای تمیز کردن نمای ساختمان بهترین کار نماشویی است  ولی یکی از مضرترین آلودگی‌ها برای سلامت انسان ها, حیوانات و گیاهان آلودگی‌های محیطی و جوی است که تاثیرات بسیار مخربی روی محیط زیست دارد. علاوه بر این‌ها آلودگی‌های جوی روی سنگ ساختمانی اثر گذار می‌باشد و باعث میشود که نمای سنگی ساختمان به خوبی دیده نشود و یا به مرور زمان از بین برود.
بیشترین تاثیر آلودگی هوا بر سنگ نما باران‌های اسیدی هستند.آلاینده‌های مختلفی از جمله باران‌های اسیدی روی سنگ نما و سنگ کف ساختمان یا پیاده رو اثر می‌گذارد. ترکیبات خاصی که در سنگ وجود دارد در مقابل باران‌های اسیدی دچار واکنش شده و به مرور باعث از بین رفتن زیبایی اولیه سنگ ساختمان میشود. برای سنگ هایی که دارای کربنات کلسیم می‌باشند پتانسیل بالایی برای واکنش با محلول‌های اسیدی دارند که منافذ سنگ‌ها سطح وسیعی برای ایجاد واکنش‌های شیمیایی فراهم می‌کند. نمک حاصل از واکنش در منافذ و شکاف‌ها بهتر جای می‌گیرد و باعث می‌شود تا سنگ سریعتر تخریب شود.
استفاده از سنگ برای نمای ساختمان از زمان‌های گذشته بسیار مرسوم بوده است.از مهمترین سنگ هایی که برای نما به کار می‌روند شامل انواع:سنگ مرمریت، سنگ مرمر، سنگ گرانیت و انواع سنگ تراورتن می‌باشد.سنگ‌ها ویژگی‌های بسیار خوبی دارند که استفاده از آنها در نمای ساختمان امکان پذیر می‌باشد ولی تاثیر آلودگی هوا بر سنگ نما بسیار مهم  اساسی است زیرادر طولانی مدت باعث تخریب سنگ و نمای ساختمان شود.

سنگ‌های متنوعی برای نمای بیرون ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد که در این بین می‌توان به سنگ‌های تراورتن اشاره کرد . تراورتن از تنوع رنگ بالایی برخوردار بوده و در این بین می‌توان به انواع رنگ‌های کرم ، سفید ، شکلاتی و ... اشاره کرد. این مجموعه نیز به تولید تخصصی سنگ‌های تراورتن در بازه رنگ کرم ، سفید و رنگی پرداخته و شما می‌توانید جهت دریافت قیمت تراورتن عباس آباد در اصفهان با ما در تماس باشید.
از جمله سنگ هایی است که دارای میزان بالای کربنات کلسیم، سنگ مرمر است. سنگ مرمر در نمای بیرونی ساختمان در معرض انواع آلاینده‌ها به مرور زمان از بین می‌رود و زیبایی اولیه خود را از دست می‌دهد همچنین لایم استون یا سنگ آهک و تراورتن نیز دارای مقادیر بالایی از کربنات کلسیم هستند که در مقابل باران‌های اسیدی آسیب پذیرمی باشند. سنگ گرانیت نسبت به دیگر سنگ‌ها مقاومت بیشتری در برابر تاثیر آلودگی هوا بر سنگ نما دارد. ویژگی‌های سنگ  من جمله تخلخل، میزان جذب آب، ترکیبات سنگ و ... در میزان تاثیر آلودگی هوا بر سنگ نما موثر است و باید از سنگی استفاده شود که ویژگی‌های مقاومتی بالاتری داشته باشد.
 

اشتراک گذاری این مطلب:

فرم ارسال نظر

دسته بندی اخبار و مقالات